^Back To Top
Get Adobe Flash player

Wydarzenia

17 września odbyła się wycieczka do Suwałk. Pierwszym celem było kino, w którym oglądaliśmy film oparty na faktach pt. „Dywizjon 303”. Film bardzo nam się spodobał. Resztę wycieczki spędziliśmy na zakupach i czasie spędzonym ze znajomymi. Powrót minął w miłej atmosferze i wszyscy szczęśliwie wrócili do domu.

„Ku Niepodległej”.

Kolejna lekcja historii dotyczyła utraty i odzyskania niepodległości przez Polskę.

Panowie z lubelskiej Grupy Artystycznej „ Rekonstrukto”  opowiedzieli uczniom o tym okresie. Przedstawili jak wyglądały 123 lata niewoli. Oraz w bardzo obrazowy sposób pokazali jak tą upragnioną niepodległość odzyskaliśmy.

„W XVII wieku szlachta była nastawiona na budowanie swego bogactwa, zajęta balowaniem. Zapomniano o kraju. Wtedy Polską zainteresowani się sąsiedzi, dokonali rozbiorów bo nie mieliśmy wojska i nikt nas nie bronił. Ludzi dyskutujących o problemach kraju było mnóstwo, ale działań mało. Wprowadzono reformy, jednak nie pomogły. Zaczęto organizować powstania . Pod broń trzeba było postawić chłopów, którzy mieli tylko narzędzia gospodarcze. Narzędzia te przerabiali na broń. A czapka rogatywka „robiła” za cały mundur.

W Stanach Zjednoczonych Kościuszko poduczył się jak prowadzić walki i utworzył Kosynierów. W tym czasie powstała kosa bojowa. Zmieniono styl walki gdyż potyczki w otwartym polu nie miały szansy  powodzenia . Zatem wprowadzono działania partyzanckie. Pomimo ogromnego wysiłku ludzi coraz częściej powstania upadały. Ci, którzy przeżyli uciekali za granicę  - do Włoch, gdzie powstały Legiony. Uszyto piękne kolorowe mundury, a czapka miała dodawać Legionistom wzrostu i potęgi. Powstania: Styczniowe i Listopadowe nie poszły nam zbyt dobrze. Styczniowe nawet gorzej….

Car Rosji zaczął się mścić – rozpoczęły się zsyłki na Syberię.

A tam ciężka praca, mrozy około -50 C, kajdany przymarzające do ciała dawały się mocno we znaki zesłańcom.

I Wojna Światowa dała nam kolejną szansę na odzyskanie niepodległości. Świat stanął przeciwko naszym zaborcom. Zginęło dużo ludzi, ale dzięki temu my żyjemy w niepodległym kraju.  Już 100 lat.

Mężczyźni walczyli, a kobiety musiały wykonywać wszystko to, co do nich należało i jeszcze przejąć zadania od mężczyzn będących na wojnie. Dlatego też mówi się o ogromnej roli kobiet w tamtym okresie. Pracowały w fabrykach po 8-16 godzin, szyły mundury, produkowały broń, były sanitariuszkami (praca bez przerwy, często ponad siły). Poza tym pomagały żołnierzom, opiekowały się chorymi, dziećmi, starcami.

Były też pocieszycielkami rannych żołnierzy. Lek na wszystko – buziak od sanitariuszki”.

To była niezapomniana lekcja patriotyzmu.

                                                                                                              Zebrała M. Oryńczak

 

 

Tegoroczny Konkurs Pięknego Czytania odbył się 11 czerwca 2018 r. pod hasłem „Bohaterom Listopada 1918 r.”

Pomysł na temat wziął się stąd, iż w tym roku mija 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a nasza szkoła nosi imię „Bohaterów Listopada 1918 r.”

Piękne czytanie poświęcone było ludziom, dzięki którym Polska 100 lat temu odzyskała NIEPODLEGŁOŚĆ.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy, książki i drobne upominki rzeczowe, a słuchacze mogli poobcować z pięknymi fragmentami polskiej literatury na kartach której zapisane są dzieje naszego narodu.

Komisja w składzie:

  • Agnieszka Trejbszo
  • Agnieszka Sieczkowska
  • Elżbieta Fedusio

Wyłoniła zwycięzców:

Kategoria I-III

I miejsce Nikola Łokietek

II miejsce Aleksandra Skrocka

III miejsce Anna Wałdowska

Kategoria IV – V

I miejsce Sandra Nadoba

II miejsce Laura Trochimiuk

III miejsce Bartosz Bukowski

Kategoria VI – VII

I miejsce Marzena Gral

II miejsce Rusłana Rabij

III miejsce Natalia Szymczak

                                                                                                                             Samorząd Uczniowski

W dniach 8 – 9 czerwca 2018 r. odbyła się wycieczka na Litwę, a dokładniej to odwiedziliśmy Wilno – stolicę Litwy, największe miasto kraju, które jest położone w dorzeczu najpiękniejszych dwóch rzek Wilii i Wilenki oraz Troki. W wycieczce uczestniczyło 25 uczniów Szkoły Podstawowej w Sobiechach, 5 rodziców oraz Pani Mirosława Rabij i Anna Janicka.

Czytaj więcej...

W ramach obchodów 100 – lecia  odzyskania przez Polskę niepodległości we wtorek 8 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji  sadzenia drzew pod hasłem „ 100 drzew na 100- lecie niepodległości”

Rok 2018 jest wyjątkowym rokiem w naszym kraju. 100 lat temu 11 listopada po 123 latach niewoli, trudu, walki i poświęcenia  Polska wróciła na mapę świata.

W naszej szkole do obchodów tej rocznicy przygotowujemy się już od jakiegoś czasu. Podejmujemy szereg działań by godnie i uroczyście uczcić to święto.

Jednym z  takich właśnie działań było sadzenie drzewek przez dzieci. Od przedszkola do klasy VII każdy zasadził jedną sadzonkę świerka.

A za 100 lat może ktoś będzie wspominał to wydarzenie tak jak my teraz wspominamy działania naszych poprzedników.

A. Trejbszo

Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Listopada 1918 r. Sobiechy 24, 11-606 Budry, tel. 87 437 70 16, NIP: 845-11-47-028 Copyright © 2013.