^Back To Top
Get Adobe Flash player

Na początku lat 90. spożycie tytoniu w Polsce należało do najwyższych na świecie. Rocznie sprzedawano ponad 100 mld papierosów. Od tego czasu poziom palenia spadł o ponad połowę, a w 2017 roku konsumpcja papierosów wyniosła ok. 40 mld sztuk. Od kiedy Polacy zaczęli masowo rzucać palenie, gwałtownie spadać zaczęły zachorowania i umieralność na choroby przyczynowo związane z papierosami, miedzy innymi na raka płuc, zawały serca, czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. U mężczyzn w wieku 20-64 lata współczynnik umieralności z powodu raka spadł w latach 1990-2017 o ponad połowę. Ciągle jesteśmy jednak na początku drogi. Papierosy pali około 8 mln Polek i Polaków.

Fundacja „Promocja Zdrowia” prowadząca akcję „Rzuć palenie razem z nami” proponuje, aby tegorocznym tematem uczynić rodziny spodziewające się dziecka. Z jednej strony postęp w walce z paleniem wśród kobiet w ciąży w Polsce jest niezwykły. Polska stała się krajem o jednej z najniższych częstości palenia kobiet w ciąży. Badania przeprowadzone w 1990 roku, obejmujące wszystkie kobiety rodzące w 3 województwach (olsztyńskim, białostockim, poznańskim) pokazały, że prawie 30% kobiet paliło w okresie ciąży. W 2017 roku, 27 lat później, w badaniu prowadzonym na ogólnopolskiej próbie, w ciąży paliło już tylko ok. 6% kobiet. Z drugiej strony 6% palących kobiet w ciąży to nadal ok. 25 tysięcy noworodków bezpośrednio eksponowanych na dym tytoniowy już w łonie matki. Badania naukowe dowiodły, że ponad 50% czynników rakotwórczych znajdujących się w dymie tytoniowym przenika przez łożysko i dostaje się do organizmu dziecka. Wykazano je m.in. w pierwszej porcji moczu, którą oddaje dziecko po urodzeniu. Dzieci te rodzą się zawsze mniejsze i gorzej przygotowane do życia, obciążone ryzykiem wielu schorzeń wynikających z palenia, takich jak nowotwory czy astma. Dodatkową ekspozycję na dym tytoniowy i wymuszone bierne palenie matki stanowi palenie członków rodziny w domu. Dlatego też, tak ważne jest aby unikać palenia zwłaszcza w otoczeniu dzieci i kobiet w ciąży.

Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Listopada 1918 r. Sobiechy 24, 11-606 Budry, tel. 87 437 70 16, NIP: 845-11-47-028 Copyright © 2013.